Difference between revisions of "韓国語の数字"
(Created page with "{| class="wikitable" width= |- !width=150px| 数字 !width=150px| 漢数字 !width=150px| 固有数字 !width=150px| 日数 |- ! 0 | 영 | | |- ! 1/2 | 반 | | 나절 |...") |
|||
| Line 33: | Line 33: | ||
! 4 | ! 4 | ||
| 사 | | 사 | ||
| − | | [[넷]] ([[네]]) | + | | [[넷]] ([[네]]/[[넉]]) |
| [[나흘]] | | [[나흘]] | ||
|- | |- | ||
Revision as of 21:01, 11 June 2021
| 数字 | 漢数字 | 固有数字 | 日数 |
|---|---|---|---|
| 0 | 영 | ||
| 1/2 | 반 | 나절 | |
| 1 | 일 | 하나 (한) | 하루 |
| 2 | 이 | 둘 (두) | 이틀 |
| 3 | 삼 | 셋 (세) | 사흘 |
| 4 | 사 | 넷 (네/넉) | 나흘 |
| 5 | 오 | 다섯 | 닷새 |
| 6 | 육 (륙) | 여섯 | 엿새 |
| 7 | 칠 | 일곱 | 이레 |
| 8 | 팔 | 여덟 | 여드레 |
| 9 | 구 | 아홉 | 아흐레 |
| 10 | 십 | 열 | 열흘 |
| 15 | (십오) | (열다섯) | 보름 |
| 20 | (이십) | 스물 (스무) | |
| 30 | (삼십) | 서른 | |
| 40 | (사십) | 마흔 | |
| 50 | (오십) | 쉰 | |
| 60 | (육십) | 예순 | |
| 70 | (칠십) | 일흔 | |
| 80 | (팔십) | 여든 | |
| 90 | (구십) | 아흔 | |
| 100 | 백 | ||
| 1,000 | 천 | ||
| 10,000 | 만 | ||
| 100,000,000 | 억 | ||
| 1,000,000,000,000 | 초 |